top of page
2K_Cormorant_ 23-03-04_008_-topaz_wip.jpg

BŘEZEN 2023

NATURE WILDLIFE PHOTOGRAPHY

 

Rozhodl jsem se psát něco coby se dalo nazvat
mesíčním shrnutím mého fotografického snažení.
 

   Plány, realizace a vůbec tak nějak se přiznat co jsem za uplynulý měsíc podniknul a jak se mi dařilo. Už teď vím, že ne každý měsíc bude nabytý informacemi. Ale i tak do toho jdu a beru to jako určitou výzvu stejně jako motivaci proti mojí lenosti :D.

   Březen byl pro mě celkem záživný. Sice jsem týden promarodil, ale to mi dalo nějaký ten čas trošku si to svoje focení zorganizovat. Teda ono v přírodě se nedá úplně vše naplánovat, ale existuje možnost jak jít tomu trochu naproti. Pro tento rok jsem si připravil časový plán. Do Excelu jsem si vypsal časovou osu, kde jsem zaznamenal aktivitu a nejlepší období kdy a co fotit. To mi dalo nadhled a možnost se zamyslet co letos upřednostním a čemu se budu věnovat.

HD_Heron_ 23-03-14_055_-topaz_wip.jpg

 ► SONY A1 / SONY 200-600 MM ║ 600MM ║ f7.1  ║ 1/250 ║ ISO 1000

 

   Poslední roky jsem byl trošku roztěkanej. Střídal lokace a bez většího plánování se snažil něco nafotit. V hlavě jsem pak řešil co fotit dřív. Za kým se vydat a spíš to působilo víc zmateně a nakonec jsem toho tak moc nenafotil. Určitě ne to na co bych byl extra pyšný a co by mi nějak odůvodnilo ten čas který jsem tomu věnoval. Letos se tomu chci vyhnout a naplánoval jsem si lokace i období kdy se čemu chci věnovat. Vím že nemůžu vše stihnout tak jsem vyřadil určité druhy co často fotím a budu se zaměřovat jen na užší výběr.

 

Vodní ptáci - volavky, kormoráni a potápky malé

 

 Pro letošní rok jsem si našel novou lokaci pro focení vodnich ptáků. Budu se zaměřovat na volavky, kormorány a k mému příjemnému překvapení mě na lokaci navštěvují dva páry potápek malých. Na ně je celkem spoleh a pokaždé si ke mně připlavou. Jsou dost mrňavý takže se mi tak podaří nafotit i pěkně detaily a to se mi předtím nedařilo. Důležitý pro mě bylo najít lokaci co je fotogenická a ptáci se na ní s pravidelností vracejí. To se mi povedlo. Je dost opuštěná tak nabízí i dostatečný klid. Nikdo mě ani ptáky neruší a já můžu od svítání do brzkého dopoledne zkoušet štěstí.  V okolí jsem našel i liščí nory, ale dle zaáznamů z fotopasti kterou jsme tam nainstaloval je bohužel neobývaná. Škoda, mohla to být skvělá příležitost se dostat k těmto šelmám blíž.

HD_WhiteHeron_ 23-03-14_002__wip.jpg

 ► SONY A1 / SONY 200-600 MM ║ 600MM ║ f9  ║ 1/125 ║ ISO 1000

_DSC3157-topaz.jpg

 ► SONY A1 / SONY 200-600 MM ║ 600MM ║ f6,3  ║ 1/800 ║ ISO 1250

 

Letos jsem poprvé vyzkoušel použít Balabána volavky

 

   Už ani nevím kde jsem se o tom dočetl, nebo to viděl, ale s použitím balabána volavky můžete celkem obstojně zmást ptáky a vyvolat v nich důvěru že je místo na kterém se nacházíte bezpečné. To platí hlavně pro volavky. Ty jsou dost nedůvěřivý a mají skvělý zrak. Ikdyž jsem v krytu, oni poznají že je něco trochu jinak a nechtějí mi moc sedat. Přelétavájí nademnou s nedůvěřivostí a pokud sednou, je to v dostatečné vzdálenosti ode mě. Naštěstí Balabán jejich neduvěřivost trochu zmírnil. Nečekejte od něj zázraky. Budete muset být stále dobře zamaskovaný a omezit svůj pohyb na minimum. I rychlejší pohyb objektivu volavku vyplaší. Ale Balabán vám dá určitou šanci že se volavka bude cítit bezpečněji a dostanete se k ní dost blízko.

 

   Balabána můžete koupit třeba zde

 

   Balabána umísťují v menší vzdálenosti od krytu. Ne úplně ke krytu aby mi náhodou volavka nesedla moc blízko, ale taky ne příliš daleko. A také ne do míst kam volavky sedají a chystám se je tam fotografovat. Možná by to šlo, ale určitě nechci tuto atrapu v záběru. Atrapa volavky ale nefunguje jen na volavky. Ptáci volavku znají a její přítomnost působí na ně jako určitá záruka bezpečí. Reagují na to kladně i kormoráni a i potápky malé se díky tomu odvážili přiblížit velmi blízko. Chystám se balabána volavky využít i pro focení bahňáků a věřím že i na ně bude mít podobný efekt.

 

Vlha pestrá (Merops apiaster)

 

   Minulé léto jsem náhodou objevil perfektní lokaci na focení vlh pestrých. Dlouho jsem jezdil na Mělnicko, ale nebylo to úplně ono. Místo pěkné, ale taky dost profláknuté. Občas tam bylo moc plno a protože tam bylo vše už nachystaný nebyl ani moc prostor tam cokoliv měnit. Stávalo se že už v 5 ráno si nebylo kam sednout a odsedací větve byli nachystané tak, že se vlastně dalo fotit jen z jednoho místa kam se stěží vešly dva fotostany.

 

   Při letnim focení srnců jsem slýchal to známe štěbetání. Nedalo mi to a rozhodl se místo více prozkoumat. Vlhy nejspíš nebudou hnízdit moc daleko a to mi dodalo určitou naději najít jejich hnízdiště. Miluju google maps a jejich satelitové snimky. Najít opuštěný lom bylo diky nim dost snadný a stěny lomu s velkým množstvím nor jejich výskyt jen potvrdil. S vlhami tam hnízdí i břehule a je jich tam opravdu hodně. Protože už bylo pozdější léto a mláďata již opustila nory rozhodl jsem se nefotit ale místo pouze pozorovat a dělat si plany na příští sezónu. Míst na odsedávání tam měli opravdu málo a to mi dávalo naději že na mnou nachystané odsedací větve si rychle zvyknou a budou je často využívat. Ještě než vlhy přiletí jsem se je rozhodl umístit v blizkosti nor. Ne v úplné blizkosti nor, ale ve vzdálenosti odkud je na nory vidět a tak vlhy by je mohly rády využívat. Větve jsem umistil i s ohedem abych měl na ně dobrý výhled, vyhovovalo mě pozadí v záběru a bylo dobře postavené vůči rannímu i večernímu slunci. Větve jsou teda nachystaný a teď mi nezbývá nez si počkat na květen až se vlhy k nám opět vrátí.

 

Daněk evropský (Dama dama)

 

   No a jako malý bonus při chystání větví pro vlhy se mi naskytla příležitost potkat dančí v přilehlém lesíku kousek od cesty. Blbec jsem měl foťák v kufru auta a tak jsem musel jet dál, otočit se vyndat si foťák a pomalu v autě se vrátit zpět. Za tu dobu se zvěř více schovala v lese :( kde přes hustý porost bylo málo šanci na zdařilou fotku. Přesto se mi podařilo vyfotit tyto dva mladý samce jak na sebe doráželi a otírali si o sebe hlavy. Až tam pojedu příště připravený s foťákem tak tam nebudou :D. Snad letos se mi podaří dostat se blízko velkému samci koho tu vydávám a splnit si tak svůj malý sen. Zatím mi to moc nevychází a dančí si drží ode mě velký odstup.

HD__DSC5495.jpg

 ► SONY A1 / SONY 200-600 MM ║ 600MM ║ f7.1  ║ 1/100 ║ ISO 1000

 

Kulík Říční (Charadrius dubius)

 

   Ikdyž posledním březnovým dnům počasí moc nepřálo, i tak jsem se rozhodl navštívit jednu větší polní louži kde se pravidelně vyskytují bahňáci. Byla to moje první návštěva a mě to nikdy napoprvé moc nejde :P. Udělám vždy nějakou tu chybu, ale aspoň se zní vždy poučím. Fotostan jsem si tentokrát dal moc blízko břehu a kulíci i Čejky se více drželi za mnou nebo okolo mě. V místech kde jsem neměl možnost je fotit. Celý to tak bylo spíš o pozorování a plánování příští návštěvy. Ale i tak se naskytlo pár příležitostí a aspoň kulík mi párkrát přeběhl před objektivem. Na chvilku se mi i zastavil, abych byl schopnej toho prcka skoro celého schovaného v nízké trávě vyfotit.

HD_LittleRingedPlover_ 23-03-26_103_-topaz.jpg

 ► SONY A1 / SONY 200-600 MM ║ 600MM ║ f6,3  ║ 1/500 ║ ISO 2500

   Byla to taky premiéra pro můj nový fotostan Falco Bivi od Butea. Ukazálo se že je celkem dobře konstruovaný a snadno se rozkládá a i skládá. Ikdyž byl celkem vítr, nemusel jsem pro lepší stabilitu stanu použít kotvení se šňůrama a stan větru dobře odolával. A celkem mě překvapil i vnitřní prostor. Ono to tak nepůsobí, ale vevnitř je docela dost místa. Můžu se v něm celkem v pohodě převalovat a i sednout. Trochu ohnutej ale můžu :). Asi bych se měl přiznat že mám 1.7m a 70 kilo, takže nejsem tak velkej do všech stran :D … ale i tak mi přijde že by člověku do 1.85m stan mohl naprosto vyhovovat.