top of page
MAIN.jpg

FLEXSHOOTER

TRIPOD PHOTOGRAPHY HEAD

Výběr stativové hlavy bude nejspíš za každých okolností hodně subjektivní volba
 

   ale určitě také hodně ovlivněna jejím primárním použitím. Za celou dobu co fotografuji jsem vyzkoušel snad všechny typy řešení. Začínal jsem s klasickou kulovou hlavou, která posléze vystřídala fluidní videohlava. Z důvodu přechodu na delší a těžší skla se stala kulová hlava dost neohrabaná a pro dlouhá skla nevyhovující. Upřímně klasická kulová hlava mi nepřirostla úplně k srdci ani pro studiové, krajinářské a makro focení. Navíc díky tomu že jsem začal dost točit i video padla volba právě na videohlavu. Postupem času jsem opět začal přemýšlet o změně. Video hlavu nahradila Gimbal hlava, která mi přišla pohotovější. Sice pohyb nebyl tak fluidní, ale na druhou stranu rychlost s kterou jsem byl schopen zacílit tento nedostatek zcela zastínil. A I když jsem myslel že tímto moje hledání ideální hlavy pro mě skončilo, nakonec se mi do zorného pole dostala hlava od Flexshooter.

flex_850x600-topaz.jpeg


   Upřímně, takto řešenou stativovou hlavu u žádného jiného výrobce nenajdete. Teda není to úplně pravda, protože technicky podobnou hlavu najdete i u výrobce pod jménem UniqueBall. Někde na internetu jsem se dočetl, že jde o skoro totožné hlavy od stejných tvůrců. Po čase se ale jeden z vynálezců od firmy oddělil a založil svoji společnost která nyní vyrábí FlexShooter. Je to menší Maďarská společnost vyrábějící stativové hlavy a doplňky k nim.

   Líbila se mi myšlenka vyzkoušet originální hlavu od designéra a fotografa v jedné osobě, od Csaba Karai. Podpořit tvůrčí lidi, kteří dokáží svoje vize převést na hotový a funkční produkt. Vystoupit ze stereotypu a skloubit praktičnost a funkčnost do malé  univerzální stativové hlavy.

( více informací na jeho stránkách: https://ballhead.com/ )   Pro svoje potřeby a i díky faktu že nepoužívám težké objektivy jsem se rozhodl pro FlexShooter Mini Arca. Velmi kompaktní stativová hlava s váhou pouze 440g nabízí nosnot až 9,5Kg. V nabídce jsou pak i další 2 varianty s nosností až 60kg při celkové váze hlavy 1.1Kg . Technické řešení hlav je pro všechny stejné. Liší se pouze nosnost a stím i velikost dané hlavy. Velikostně se podobá kulové hlavě ale s funkcemi které vám nabízí jen Gimbal a videohlavy. Stativové hlavy, které při podobné nosnosti jsou 2x a více objemnější a težší.

   Věděl jsem že pouhou velikostí a hmotností si mě hlava od FlexShooter nekoupí. Resp. investovat celkem vysokou částku pouze za hmotnost se mi zdálo jako přilišný luxus. Ale tato hlava si svoji cenu u mě obhájila technickým řešením a komfortním užitím.

 

flex_850x600x4-topaz.jpeg

+ Implementovaná vodorovná základna 


   Flexshooter nabízí jednu extra kouli, která je součástí základny pro nastavení vodorovné hladiny. Ta je součástí hlavy a funguje velmi obstojně. Nastavit stativ do vodorovné polohy je dost často v terénu nemožný. Nastavení vodorovné hladiny na stativové hlavě vám zaručí že fotoaparát zůstane ve vodorovné poloze za každé situace. Jediným mě známým způsobem jak toho docílit u Gimbalu bylo použití speciální základny, nebo video polokoule u videohlavy.

 

+ Přesnost uzamykání

+ Rychlost uzamykání

-  Limitující uzamčení v obou osách zároveň


   Další nespornou výhodou je uzamčení hlavy pouze jedním šroubem bez tkz. Image creep efektu. V důsledku to znamená že při utažení nedochází k žádnému nežádoucímu pohybu a můžete si být jist že obraz se během aretace šroubu ani nehne. Bohužel tento jev jsem musel řešit jak s Gimbal hlavou tak i s videohlavou. Po aretaci objektiv mírně pohnul. Na to jsem musel vždy myslet při užívání dlouhých ohnisek. Uzamykání Gimbalu s nutností uzamknout polohu dvěma šrouby bylo zdlouhavější a nepřesné. Flexshooter v tomto ohledu funguje naprosto skvěle. Má výhodu v rychlosti a přesnosti, ale je to vykoupeno tím že nejde zamknout pouze jedna osa. Upřímně pro mě rychlost a přesnost uzamknuti je důležitější, ale nemusí to tak být u každého.

 

+ Fluidní pohyb
+ Skvělý balanc
-  Menší rozsah


   Fluidnost hlavy je na vysoké úrovni. Osobně mi jejé odpor vyhovuje a nemám mu co vytknout. Korigování odporu jde velmi plynule a hlava nevykazuje žádné nežádoucí jevy. Vyvážení fotoaparátu s objektivem funguje naprosto bez problému. Pouze v případě upevnění za tělo fotoaprátu při kombinaci s težším sklem musíte počítat že se vám hlavu vybalancovat nepodaří. Nicméně se to dá řešit s nastavením většího odporu. Hlava oproti Gimbalu má menší vertikální rozsah, to je snad jediné co bych ji vytknul. Ale protože minimálně, nebo spíš vůbec nefotím v úhlech kam mi tato hlava nedovolí jít, tak nijak tento limit při focení neregistruju.

+ Arca Swiss X


   Arca swiss X destička je perfektní řešení pro použití upevnění fotoaparátu jak patkou objektivu tak i pomoci Lplate. Tímto mohu využívat flexshooter jako náhradu za Gimbal hlavu tak i kulovou hlavu. Pro focení zvěře i krajin a makra s kratšími skly bez stativove patky, kdy je nutné připevnit k hlavě za tělo fotoaparátu. Takhle mám jen jednu hlavu pro všechny možnosti použití. Upevnění do hlavy je podobné jako do každé jiné se systémem arca swiss pomocí jednoho utahovaciho šroubu.

+ Univerzálnost
+ Velikost a váha

-  Cena


   Hlava nahradí svým technickým řešením kulovou i Gimbal hlavu. Můžu jí použít pro focení zvěře i natáčení stejně jako pro krajiny, nebo focení v ateliéru. Je malá a lehká takže mi nijak nepřekáží při výletech. S cenou je to horší. Ta je celkem vysoká, a ikdyž si ji FlexShooter určitě obhájí díky výhodám které jsem popsal, je na každém zvlášť aby zhodnotil jestli taková investice bude pro něj přínosem.


Srovnání s jinými typy hlav
 

   Pro představu a přehledné výhody a nevýhody hlavy jsem vytvořil tabulku. Pro variantu ostatních hlav jsem použil nejpoužívanější. Vůbec mi nejde o srovnání značek, jako spíš o parametry které jsou +- stejné pro daný typ uváděné hlavy.
 

tab.jpg
Tab_cz.png

* Dostanete se na vyšší hodnoty s dopomocí natočení základny

** Technicky pravdivý údaj, ale při použití delších skel se rozsah zmenší. 

** FlexShooter má Spring Balance Tilt mechanismus, který vytváří odpor oproti váze fotoaparátu a funguje dost obstojně.
 

bottom of page