top of page
MAIN.jpg

GITZO ADVENTURY

RECENZE FOTOBATOHU


Menší bráška od Gitza Adventure 45l se mi dostal do ruky a už se mnou strávil nějaký čas abych ho byl schopen zhodnotit. V poslední době jsem preferoval turistické batohy kvůli jejich univerzálnosti a možného uzpůsobení mým potřebám. Nenosím sebou ven tolik techniky. Spíš než prostor pro techniku je pro mě důležitý prostor pro oblečení, maskování a případně možné uchycení stoličky a fotostanu k batohu. Toto minulé dva roky úspěšně splnil 40l turisticko/taktický batoh, který jsem po vnitřních stranách vypolstroval, aby technika byla více v bezpečí. Ne úplně ideální přístup k technice a horší voděodolnost mě donutila se poohlédnout po lepším řešení.

 

Do oka mi padnul fotobatoh od Gitza. Jeho menší varianta s vnitřním prostorem 35 litrů vyhovovala mým potřebám. S extra prostorem pro osobní věci, který se dá upravovat dle aktuálních potřeb. Tudíž sebou nemusíte tahat vždy velký batoh, když jeho kapacitu plně nevyužijete. Batoh nabízí dostatečné řešení pro možné umístění dalších věcí po obvodu batohu po vzoru taktických batohů.
 

Full.jpg

Tento fotobatoh není nějak velký a přesto nabízí pro mě dostatek prostoru. Prostor pro fototechniku může pro někoho být příliš malý. Je to hodně dané i silným polstrováním které techniku chrání. I když toto řešení zabírá dost prostoru, věřím že dokonale ochrání moji techniku za každé situace. Jak jsem již psal, prostor není moc velký. Mě to takhle ale vyhovuje, protože toho nenosím moc, a i můj největší objektiv 500mm je díky konstrukci PF elementů celkem malý. Vejde se mi tam 500mm nasazený na Nikon Z6, dva další objektivy, blesk s dálkovým odpalovačem a další příslušenství. Vlastně vše, co nějakým způsobem chci chránit proti případným nárazům a co na cesty beru sebou. Ono upřímně, s plnou technikou, s přikurtovaným fotostanem a stoličkou váží batoh kolem 14kg. Nemyslím že bych chtěl mít prostor pro nějaké to kilo navíc :D.  Kapsu na notebook využívám na odrazné desky a difuzory. Je perfektně polstrovaná, a protože notebook sebou nenosím, je to nejlepší místo kam vložit věci které nechcete omylem zmačkat a poničit. 


Protože jsem nikde nenašel přesné vnitřní rozměry pro 35 litrovou variantu, přišlo mi, že není úplně blbý nápad batoh přeměřit a uvést je zde. Určitě pomohou při rozhodování jestli vám velikost tohoto batohu bude stačit, nebo spíše vám bude vyhovovat 45 litrová verze.
 

Pack02.jpg
Size02.jpg


Hlavní komora batohu se dá vyjmout. Praktické řešení pro případné čištění, nebo možnost využívat ho bez jako turistický batoh.

V horní části je kapsa s přístupem ze shora, která se dá velikostně upravit (srolovat) a zajistit postranními přezkami. Perfektní řešení pro oblečení, maskování a různé jiné pomůcky které na cestách využiji. Protože je kapsa oddělena od hlavní komory, můžu do ní dávat i vlhké předměty aniž by se vlhkost dostala k technice. Vnitřní vložka se dá vyjmout a v případě ušpinění vyprat.

 


Po obvodu batohu se nacházejí další 3 kapsy. Jedna menší zepředu , která je možná až moc malá a hodí se jen na drobnosti, které chcete mít rychle po ruce. Karty, baterie, případně něco podobného. Pak máte k dispozici  dvě větší po stranách. Ty toho pojmou víc a dají se využít i pro láhev s pitím, nebo pro zasunutí nohou stativu, pokud budete stativ nosit po straně batohu. Bohužel chybí jakékoliv dělení kapes. Síťka která by prostor rozdělila, nebo jakákoliv poutka nebo kapsy pro lepší organizaci věcí. Ikdyž možná né každý by je využil, v každém fotobatohu jsem se s nimi setkal, a proto mi přijde zvláštní že toto Gitzo opomnělo.


Po obvodu se nacházejí dva popruhy pro připevnění stativu apod. Ve spodní části další dva na upevnění karimatky, fotostanu, deky apod. Po stranách jsou v záhybech schované další poutka pro karabiny, nebo případně pro připevnění dalších popruhů, gumy apod. Co je příjemné řešení jsou kapsy zezadu batohu na popruhy. Pokud je nechcete používat, je tu možnost je schovat do kapes.

Na bederním pásu není žádná kapsička, ale je tam popruh pro zavěšení dalšího příslušenství s molle systémem nebo karabinou. Využít se dá na připevnění láhve s pitím ať je po ruce, nebo nějaké malé přídavné kapsičky pro nejdůležitější věci které chcete mít po ruce. Karty, baterie, věci na čištění optiky apod.

Abych nezapomněl, zespodu batohu je ještě jedna kapsička s pláštěnkou. Nejspíš ji nevyužijete, protože voděodolnost materiálu batohu je na vysoké úrovni … ale pokud by jste se ocitl ve velké bouřce, máte ji tam k dispozici.

 


Nejdůležitější parametry, které si mě získali:

+ Batoh má slušnou ochranu proti vodě i bez použití pláštěnky
+ RipStop materiál by měl zabránit protržení
+ Pevná a voděodolná úprava podlahy batohu
+ Barva
+ Robustnost a pevnost
( vykompenzovaná velikostí vnitřního prostoru, ale na druhou stranu ochrana fototechniky je pro mě důležitější.)
+ Horní kapsa s možností si upravit její velikost
( první impulz, kvůli kterému jsem začal o koupi tohoto batohu přemýšlet )
+ Dostatečné možnosti na připevnění další techniky a věcí po obvodu batohu
+ příjemné nošení dané i tuhou konstrukcí batohu
+ vypolstrovaný bederní pás. Není moc mohutný, ale to mě osobně vyhovuje víc.
+ Cena
( přesto že jde o batoh od Gitza, cena není nijak přemrštěná s ohledem na ceny od LowerPro, Manfrota apod.)

Věcí který se mi nelíbí, nebo si zaslouží vylepšení:

-
Hrudní pás by mohl být širší a mít gumičku jako nabízejí jiní výrobci batohů
- Popruh vespod batohu je dost krátký na připevnění větších věcí.
- Žádné řešení pro Camelback. Přece jenom je to batoh s primárním určením do přírody.
Camelback jsem si oblíbil a přijde mi praktičtější. Distribuce váhy na střed batohu při jeho použití,
stejně jako možnost pít za každé situace je velmi praktické. Škoda že jeho použití s tímto batohem není možná.
- Přední kapsa mohla být větší
- chybí jakýkoliv organizátor v kapsách, případně i poutko s karabinou pro klíče.

Tak to je nějak všechno co vám tento batoh nabídne. Souhrn co mě na batohu baví a co považuji za nedostatek jsem napsal v bodech. I Když je pár věcí, které mohou být vyřešeny lépe nebo na batohu Gitzo Adventury chybí, je příjemný a odolný batoh, který mi dělá na mých cestách společnost. Je celkem malý a lehký a příjemně se nosí. Ještě jsem neměl ho pořádně otestovat v horkých dnech, ale doufám že nabídne obstojnou cirkulaci vzduchu v zádové části.

 

bottom of page