top of page
2K_KingFisher_20-08-23_003-topaz.jpg

LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ

(ALCEDO ATTHIS)

 

   Asi to bude trošku moje premiéra. Nikdy jsem moc o fotografování, nebo o tom jak fotografovat určitý druh zvířat nepsal. No ono já toho nikdy moc nenapsal a vlastně se teď nějak snažím to změnit. Předat pár zkušeností a rad a nějakým způsobem vám dopomoc k vašim fotografickým úlovkům. Stejně jako trošku vzdělat jak k fotografování přistupovat a co nedělat aby jste se chovali k přírodě trochu zodpovědně. Protože ve skutečnosti bychom v nejlepším případě měli být jen pozorovatelé a ne nijak zvlášť zasahovat do života těch které chceme fotografovat.

HD_KingFisher_21-05-01_006.jpg

 

   Ledňáček je roztomilý, agilní a pestře zbarvený pták který obývá břehy našich rybníků, potoků i řek. Poslední dobou se mu dost daří. Možná je to tím že prostředí ve kterém žije se mění k lepšímu ale určitě je to dané i mírnější zimou která může za to že více a více jedinců ji bez problému zvládají. Dneska na Ledňáčka narazíte skoro všude. Ono vidět, nebo zahlédnout ho je trošku složitější ale určitě ho můžete zaslechnout v ranních i večerních hodinách. Jeho pronikavý hlas vám dá neomylně najevo že se nacházíte v jeho teritoriu. Často létá nízko nad hladinou a je opravdu rychlý. Není úplně nejzdatnějším letcem v manevrování. Lítá dost často jen rovně v přímce a velkou rychlostí. Jeho let tak bývá přímočarý a dost předvídatelný. Nemění často směr ani výšku letu.

 

   Ledňáček je teritoriální pták a obývá a chrání si určité území. To obývá a pravidelně se na něj vrací. Pokud voda nezamrzá, drží se tam po celý rok, ne jenom v době hnízdění. Jeho potravou jsou převážně malé ryby a drobní obojživelníci. Loví z větve nad vodou kdy z přibližně jednoho metru i víc se po hlavě vrhá pod hladinu za svojí kořistí. Viděl jsem i že je schopen lovit i ze vzduchu. Podobně jako třeba dravec je schopen se skoro ve vzduchu zastavit a vyhlížet svoji kořist pod hladinou za kterou se potom vrhne. Tento způsob lovu ho ale hodně vyčerpává a moc často ho takhle lovit neuvidíte.

HD_KingFisher_20-09-05_005.jpg

 

   Pokud se vám podaří ledňáčka zaslechnout případně ho i zahlédnout, máte velkou šanci že se v dané lokalitě o ne více jak kilometr podél toku, případně na rybníku či jezeře vyskytuje pravidelně. Nejlepší je pokud se vám podaří najít jeho noru. Noru si dělají do písčité hráze přibližně metr a více nad hladinou. Jejich přítomnost mohou potvrdit stopy trusu u vstupu do nory. Určitě doporučuju je v blízkosti nory nevyrušovat. Nijak nezasahovat do okolního prostředí, což by je mohlo stresovat a v nejhorším případě by mohli místo opustit. Ale díky tomu že najdete místo kde se rozhodli hnízdit získáte možnost je pozorovat a zjistit jejich návyky. V kolik a jak často z nory vylétají. Jakým místem nejradši létají případně kde v blízkosti nory si odsedávají. V noře se oba ptáci zdržují minimálně. Pokud jeden z nich sedí na vejcích nebo zahřívá mladé, druhý bývá někde poblíž pokud zrovna někde neloví.

HD_KingFisher_21-06-12_030-topaz.jpg

 

Za celou dobu co Ledňáčka fotím se mi osvědčily dva způsoby
jak se dostat nablízko k ledňáčkovi 


1.
 

   Pozorováním zjistíte kde ledňáček rád odsedává, nebo kde případně loví. Rád dodržuje určitou pravidelnost a pokud na některém místě ho vídáte často určitě budete mít štěstí i příště. Pokud to místo je v dosahu vašeho objektivu a nabídne vám zajímavý záběr máte celkem vyhráno. Pak jen stačí si vytipovat kdy vám bude nejlépe přát světlo, vzít si nějaké maskování a počkat si na něj.

 

   Ono vlastně co se týče maskování tak to nemusíte nijak přehánět. Ledňáček reaguje převážně na pohyb. Cokoliv nehybného ať už je to jakéhokoliv tvaru a barev ho nechává celkem v klidu. Dokonce ani na zvuky nereaguje. Nevím jak, ale stalo se mi jednou že jsem si nevypnul hlasité vyzvánění na mobilu a zrovna když jsem měl Ledňáčka kde jsem chtěl, tak mi začal mobil vyzvánět. K mému překvapení to s Ledňáčkem ani nehnulo a na vycházející zvuk vůbec nereagoval. Od té doby si někdy s ním i povídám když mi pózuje…. teda upřímně je to takový monolog, protože mě vůbec nevnímá, nebo jen je to ten nejvíc ignorantní pták co znám :D Teda vlastně ani nevím :) v každým případě to co ho dokáže zaručeně vyplašit je jakýkoliv pohyb.

   Fotostan, nebo jakékoliv maskování není ani pro focení potřeba. Nicméně dávám přednost mít volný prostor pro jakýkoliv pohyb a z toho důvodu bez maskování nefotím. Důležitý je to co bude vyhovovat vám. Pokud vydržíte bez hnutí, nebo si pořídíte na fotografování stan, případně alespoň nějakou maskovací síť která dostatečně zamaskuje váš pohyb.

 

   Zatímco u tohoto způsobu focení budete dost limitováni aktuálním prostředí a preferencí Ledňáčka kde vám bude sedávat stále ještě existuje cesta která vám nabídne možnosti být při fotografování více kreativní.

KingFisher_21-05-01_004.jpg

 

2.

 

   Ledňáček je dost zvídavý ptáček a pokud je něco čemu nedokáže odolat, je to úplně nová větev která mu poskytne možnost z ní lovit. Je to pro něj jako magnet. Nedokáže si pomoci a pokud mu do cesty kterou často lítá postavíte překážku ve formě zapíchnuté větve uprostřed potoka nebo na viditelném místě blízko břehu u rybníka, buďte si jistí že si získá jeho pozornost. Tomuhle prostě neodolá a pokud vám kolem větve prolétne 2-3x bez povšimnutí, buďto jste narazili na nějaký vadný kus, nebo má ten den nějak moc naspěch že se nezastaví a nevyzkouší jaký pěkný výhled mu nová odsedačka nabízí.