top of page
2K_LittleGrebe_ 23-03-04_005_-topaz.jpg

POTÁPKA MALÁ

(TACHYBAPTUS RUFICOLLIS)

 

Poslední dobou jsem to pěkně flákal :(

 

   Spíš jsem tak nějak přemýšlel kam se s focením posunout a vymýšlel plány na nové projekty. A tak nějak jsem přitom přemýšlení zapomínal fotit a trávit čas tím co mě vždycky tak bavilo. A přesto že to nemám úplně domyšlený, cítil jsem že i tak musím vypadnout ven. Zase se dokopat a vstávat před úsvitem. Zažít ten pocit kdy mrznu a vyčkávám na něco co se ani ukázat nemusí. Pomazlit se se svým foťákem a rozpomenout se jakou funkci jsem každému tlačítku přiřadil a divit se nad tím jak rychle zapomínám a jak moc je důležitý se se všema funkcema opět sžít aby vše bylo rychlé a intiutivní.

HD_LittleGrebe_ 23-03-08_749_-topaz_wip.jpg

 ► SONY A1 / SONY 200-600 MM ║ 600MM ║ f7.1  ║ 1/150 ║ ISO 1600

 

   Neplánovaný setkaní s těmito malými potapkami mi udělalo radost. Vyrážel jsem sice fotit volavky, na které by i došlo. Vybrali si ale zrovna místo kde se mi úspěšně schovávali za padlým stromem. čímž mi možnosti na dobrou fotku tím překazili. Nicméně se mi podařilo poprvé být tak blízko těmto krásným potvůrkám. Pozorovat jak si klidně proplouvají kolem mě za doprovodu svého tak typického "bíp bíp bíp" hlasu.

 

   Světlo mi ale moc nepřálo a zkoušel jsem fotit i na tak krátké časy jako 1/20, což není úplně ideální a tím pádem bylo hodně fotek neostrých. Aspoň jsem i tak otestoval techniku a i sám sebe. Že jsem ještě schopnej vstávat ve 4.30 ráno. Nasednout do auta a odvést se na lokaci, kde nehybně mrznu v -5°C v očekávání že se mi podaří vidět a vyfotit co jsem si naplánoval. To poslední se nepodařilo :) ale i tak jsem měl z toho dobrý pocit. Cestou jsem potkal pár srnek. Společnost mi dělal ledňáček, který si tam za svěho pronikavého křiku lítal sem a tam. Měl jsem možnost i sledovat kormorány jak brazdí hladinu a loví ryby. A ještě než jsem se vydal zpět znovu jsem si to tam prošel a nejspíš našel ještě lepší místo na příští focení. Třeba to vyjde ... a když ne, tak se objeví něco dalšího a nečekaného, co mi dodá další odhodlání to zkoušet znova a znova.

HD_LittleGrebe_ 23-03-04_006_-topaz_wip.jpg

 ► SONY A1 / SONY 200-600 MM ║ 600MM ║ f7.1  ║ 1/40 ║ ISO 1600

 

Potápka malá (Tachybaptus ruficollis)

Je výrazně menší než kachna; dorůstá délky 25–29 cm, v rozpětí křídel měří 40–45 cm a váží 130–235 g.Má krátké robustní tělo s krátkými křídly a krkem a malou kulatou hlavu bez pernatých oušek. Dospělí ptáci jsou ve svatebním šatě převážně tmavě hnědočerní s kaštanově hnědým zbarvením po stranách hlavy a krku. Na kořeni zobáku mají výraznou žlutavou skvrnu. V prostém šatě jsou celkově bledší, svrchu tmavě hnědí, s bělavými lícemi a světle hnědým krkem a hrudí. Mláďata jsou převážně černá s bělavým čelem a světlejším pruhováním na hlavě a hřbetě. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně. Na hnízdištích žije skrytě, často se potápí. Pod vodu se většinou skrývá i při ohrožení, vzlétává jen málokdy. Její přítomnost nejčastěji prozrazuje hlasité kolísavé „bibibibibibi“, kterým se ozývá během hnízdního období. Varuje ostrým, kovově znějícím „pit“.

 

Zdroj Wikipedie

HD_LittleGrebe_ 23-03-08_1056_-topaz_wip.jpg

 ► SONY A1 / SONY 200-600 MM ║ 600MM ║ f6,3  ║ 1/40 ║ ISO 1000

Komentáře
Partagez vos idéesSoyez le premier à rédiger un commentaire.
bottom of page