
EYE FOCUS SONY A1
NATURE WILDLIFE PHOTOGRAPHY
Asi bych kecal kdybych řekl že mě Eye Tracking u A1 překvapil.
Očekával jsem jak bude fungovat
a stejně jsem měl důvěru v jeho použití v praxi.
Pravdou ale je, že ne vždy je stoprocentně přesný a pokud světelné podmínky nedovolí aby zvíře mělo dostatečný kontrast v očích je možnost že ho fotoaparát nedetekuje a nebo nezaostři úplně přesně. V hledáčku se občas tváří že se oka drží, přesto výsledná ostrost muze byt tak na 80-90%. Určitě se nejedná o nic tak děsivého co by nešlo doladit v postprodukci, nicméně není tento systém stoprocentní a je dobrý s tím počítat.

Při ostření pohybu, a teď myslím rychlý pohyb jako let ptáka nebo běh savce a podobně, se mi osvědčilo Eye Tracking úplně vypnout a používat dynamické sledování na bod nebo sérii bodů. To funguje skvěle a objektu se AF po celou dobu jak jen objekt uhlídáte v hledáčku drží. Přijde mi že A1ka má s ostřením na oko v rychlém pohybu problém a objekt občas ztrácí. Možná je to na ní moc a nikde jsem nenašel nastavení kde bych ostření na oko dal menší prioritu.

Změnu AF bodu mám na roleru který ovládám palcem aniž bych musel oddalovat oko od hledáčku nebo neměl prst stále na spoušti.
Možná si postesknu že Eye Tracking Sony A1 nemá jako Z9ka od Nikonu. Nikon automaticky rozezná oko ptáka od zvířete a nemusíte během focení nic přepínat. Sony toto rozděluje do subkategorií pták/zvíře/člověk. Je to škoda, ale nejspíš v Sony věděli že některé funkce je lepší nechat na fotografovi ?... A nebo jen se jim nepodařilo to tak dokonale jako u Nikonu, tak tuto možnost zavrhli. Teda jak dobře to u Nikonu funguje úplně nevím, ale jelikož jsem nezaznamenal nějaké výtky k tomuto systému, budu předpokládat že jim to funguje spolehlivě.
Můžu si i nastavit presety módu focení které jednoduše vyvoláte jen jedním prstem. Takhle si rychle přepínám jestli fotím objekt statický nebo letovku. Nemusím měnit nastavení ale jen přes kombinaci jednoho tlačítka mám fotoaparát připraven na focení nečekané aktuální situace. Více o této skvělé funkci více napoví tohle video
Ale teď jsem trochu odbočil a měl bych se vrátit k tématu o kterým měl být tento článek.
Eye Tracking má tedy občas problém s rozpoznáváním oka při nižším kontrastu a občas i problém s komplikovanější scénou. Převážně když objekt není dostatečně izolovaný může to dělat problémy. Pták v hustém keři nebo stromě, savec ve vysoké vegetaci apod. Jde hlavně oto nakolik je oko výrazné oproti scéně v ostřicím poli. Ostré malé odlesky v trávě, na malých větvičkách apod. dokážou systém zmást a občas se stane že Eye Tracking tápe kam vlastně má ostřit. Usuzuju že systém hlavně rozpoznává malý odlesk v oku a sekundarně siluetu oka. Podle toho se nejspíš řídí a cokolic podobného ve scéně ho mate.
Jde ale vždy volit menší ostřicí plochu a dopomoci A1ce oko najít. Pokud jsem schopen takhle objekt izolovat, A1ka už s nalezením oka ve většině případů problém nemá. Sice již není vše tak automatické. Musíte nastavit/zmenšit plochu kde A1ka bude ostřit přesto je to skvělý pomocník, který mi mnohokrát pomohl. Často fotím v komplikovaných podmínkách. Ať už je to moje pozice při focení tak i prostředí ve kterém se snažím zvíře zachytit. Preferuji co nejnižší úhel pohledu a často se snažím zvíře zachytit skrze vegetaci a jiné překážky.