
TOPAZ PHOTO AI
SOFTWARE NA REDUKCI ŠUMU , DOOSTŘENÍ A ZVĚTŠOVÁNÍ
Asi jste si všimli, že Topaz právě vede poměrně masivní kampaň na svůj produkt Topaz Photo AI. Obvykle jsem vůči reklamám imunní, ale v tomto případě se mi to moc nepovedlo. A protože stále mám pocit, že to bylo správné rozhodnutí, pořídit si Topaz Photo AI, pokusím se vám ukázat, čím mě tento software hlavně zaujal a jak dobře funguje. Topaz nabízí demo verzi se všemi funkcemi s výjimkou možnosti uložení. Sami si tak můžete vyzkoušet, zda vám vyhovuje a ulehčí to vaše rozhodování, zda do tohoto softwaru investovat a používat ho i v budoucnosti.
Existují dvě situace kdy mě technika zrazuje
Vlastně bych to tak asi neměl nazývat, protože v obou případech jde o mou chybu.
Topaz Photo AI by mi mohl nabídnout možnost vylepšit technickou kvalitu výsledné fotografie,
aniž bych se při focení příliš omezoval.
Prvním případem je vysoká úroveň šumu a ztráta detailů,
což souvisí s nízkou kvalitou fotografie.
Při focení za špatných světelných podmínek se s tím moc bojovat nedá. Málo světla s méně světelným objektivem mě nutí používat větší ISO. To nevyhnutelně vede k většímu šumu ve výsledné fotce a menšímu kontrastu v kresbě. Zvířatům neporučím být nejaktivnější v době, kdy by mi to technicky nejlépe vyhovovalo. Navíc také mi atmosféra a světlo při východu a západu slunce připadají nejkrásnější. Světelnější optika by mi v tom mohla hodně pomoci, ale nyní to pro mě není řešení. Respektive tak nějak teď na to nemám :D, tak zkouším alternativy, které se mi nabízejí.
Druhou situací je ztráta kresby
Ke které dochází u mě nejvíce při focení od země. Často se snažím fotit z co nejnižší pozice, a to minimálně v úrovni očí fotografovaného zvířete a často i níže. Fotím skrz vegetaci a nechám optiku vykouzlit skoro až abstraktní prostředí, v kterém objevujeme fotografovaný subjekt. Baví mě, jak světlo a optika si krásně s tím umí pohrát a jak výsledné fotografie působí. Vím, že si to nedělám vůbec jednoduché. Často v cestě mezi objektivem a foceným zvířetem něco stojí – větev, stéblo trávy, list... – které ale díky neostrosti nebývá ve výsledném obrázku ani vidět, ale na výsledné ostrosti foceného zvířete se to vždy projeví. Je to něco, s čím často bojuji, ale také se tohoto způsobu focení nechci vzdát. Baví mě, jaké fotky takto vznikají.
Trochu jsem přemýšlel jak tento článek pojmout.
Jestli jako recenze softwaru, kterých je ale všude plno, nebo spíše jako praktickou ukázku, jak jsem začlenil Topaz AI do procesu zpracování fotografií. Popíšu jeho silné stránky a kde vidím prostor pro zlepšení. Zvolil jsem druhou variantu a na jedné fotografii vám ukážu můj postup zpracování. Nebudu zabíhat do detailů, pouze vám ukážu, jaké postupy používám, co se mi osvědčilo a poukážu na nedostatky softwaru.
Bylo by dobré zmínit, že momentálně používám aktuální verzi Topaz Photo AI 1.3. Píši to jen proto, že Topaz neustále vyvíjí a aktualizuje software. Každá nová verze se trochu liší a nabízí odlišné postupy a kvalita výstupu se mění. Samozřejmě k lepšímu.
Topaz Photo AI používám v několika krocích.
Nejprve odstraňuji šum ze souboru Raw, který pak zpracovávám v Capture One. Posléze dělám finální úpravy a doostření ve Photoshopu. Já vím, není to úplně jednoduchý postup, ale úpravám fotek věnuji docela dost času, protože jsou pro mě nedílnou součástí tvorby. Asi nebudu patřit k té skupině, která uznává jen fotografie zachycené fotoaparátem a odmítá jakékoliv úpravy. Na druhou stranu nejsem nějak extrémní v úpravách a retuších, jsem na to jen líný 😅. Moje úpravy jsou většinou jen o barevnosti a jednoduchém doladění atmosféry. Pokud je to nutné, dokážu občas i něco vyretušovat.

Pro ukázku jsem zvolil neostrou fotku s dost velkým šumem. Tato potápka byla focena hodně brzo ráno, kdy skoro nebylo žádné světlo. Nebyl úmysl ji fotit za těchto podmínek, ale využil jsem příležitosti, když se potápka hodně přiblížila a zdržela se v mé blízkosti nějaký ten čas. Myslím, že právě na této fotce můžu dobře ukázat, jak jsem schopný díky Topaz AI navrátit fotce detail, který jí chybí. Z technicky nezvládnuté fotky se pokusím udělat fotografii, která by byla použitelná i na 60x40cm tisk a možná i větší.
1. V první fázi odstraním šum z obrázku
Pracuji s Raw souborem, který importuji do Topaz AI. Výsledný obrázek pak exportuji do formátu DNG pro další zpracování. Doporučuji provádět tyto úpravy na Raw souboru z několika důvodů. Za prvé, pracujete s daty z Raw souboru a máte tak k dispozici co nejvíce barevných informací. Za druhé, korekce a úpravy na fotografii provádím poté, co byl šum odstraněn. Tím se přidávání kontrastu a expozice nezvýrazňuje šum, jako by tomu bylo, kdybych úpravy dělal na originálním Raw souboru. Nevýhodou je velikost DNG souboru, která se zvýší z 50 MB na 260 MB ve formátu DNG, když odstraníte šum z komprimovaného Raw souboru.
Většinou v této první fázi pouze odstraním šum z obrazu a nedoostřuji ho, případně jen jemně. Důvodem je, že Topaz občas některé části obrazu příliš přeostří a vznikají tam artefakty. Tyto artefakty nechcete mít v DNG souboru, protože jsou nevratné. Topaz podporuje i masky pro ostření, kde si můžete zvolit, na jaké místo v obraze budete ostření aplikovat. Upřímně řečeno, práce s těmito maskami není tak povedená jako v programu Adobe Photoshop nebo Capture One. Z tohoto důvodu jsem ostření v této fázi zavrhl a obraz doostřuji až v poslední fázi. Rozdíl mezi ostřením na Raw soubor a TIF je tak minimální, že ostření na již zpracovaný obraz dává smysl. I když to znamená krok navíc, věřím, že výsledná kvalita fotografie za to stojí.




Ve většině případů nechávám Topaz dělat práci za mě. Jejich algoritmus ve většině případů vyhodnotí intenzitu šumu a obrázek odšumí na výbornou. Pokud někdy do něčeho zasahuji, je to kvůli intenzitě detailů. Zkouším zda by bylo možné získat více detailu z obrázku, aniž by se objevily nežádoucí chyby. Někdy se mi to povede, někdy musím uznat, že Topaz zvolil opravdu optimální nastavení.
2. DNG soubor dále zpracovávám v Capture One.
Obrazek oříznu pro lepší kompozici, udělám barevné korekce a lokálně upravím expozici a kontrast. Každá fotografie vyžaduje jiný způsob úprav... a také trochu záleží na mé náladě a na tom, co chci obrázkem říct. Jednou možná napíšu o Capture One nějaký článek, ale mé postupy zpracování jsou často spontánní a nemám univerzální postup, který bych mohl předat dál. Většina mých úprav se zaměřuje hlavně na barvy a případně měním světelnou atmosféru fotografie. Přidávám kontrast a světlost pro větší dramatičnost, nebo naopak kontrast ubírám pro větší tajemnost a určitým způsobem snovou náladu :D.




3. Pro finální doostření použiju Photoshop resp. Topaz AI
To mi umožní díky maskám aplikovat doostrění jen na místa, kam chci. Topaz AI funguje ve Photoshopu jako plug-in a můžete ho využít na vrstvy, část nebo celý obrazek. Je to trochu zdlouhavější a náročnější způsob, ale výsledek podle mě za to stojí. Je mi jasné, že zpracovávat tímto způsobem velké množství fotek bude náročné, ale naučí vás to fotky třídit a zpracovávat a uchovávat jen ty, které si to zaslouží.

Describe your image

Describe your image

Describe your image

Describe your image
Shrnutí
Topaz nabízí v dnešní době asi to nejlepší na odstranění šumu a doostřování fotografií. Dále taky Topaz neustále na softwaru pracuje a nabízí stále nové a nové vylepšení. Ikdyž stále není dokonalý (převážně v doostřování detailů) nabízí mi dost možností jak vylepšit technicky nedokonalou fotku a v některých případech ji i zachránit.
Teď, když to píši, Adobe vydal svůj systém na redukci šumu. A vlastně nevím, jestli ta moje první věta ještě platí... Každopádně společnosti jako Topaz, Adobe, ON1, Dxo a i ostatní do toho teď docela jdou a budou se nějakou dobu předhánět v tom, kdo to udělá nejlépe. Asi stejně jako u fototechniky nemá cenu hned měnit značku potom, co konkurence vyjde na trh s něčím novým. I tady bych zůstal v klidu. Bylo by mi příjemnější mít podobné možnosti na úpravu fotek v jednom softwaru a negenerovat DNG soubory. Stejně jako upravujete kontrast, expozici apod. v editoru Raw souborů, aplikovali byste redukci šumu a ostření. Jeho intenzitu byste kontrolovali přes masky... tohle by se mi líbilo. Ale pokud se nemýlím, i Lightroom po aplikaci redukce šumu generuje nový DNG soubor.