top of page
2K__DSC7813 1.jpg

SVATÁ TROJICE

STATIV, MINISTATIV A MONOPOD

 

Tohle jsem si trošku vypůjčil :).

 

   Často se tohle slovní spojení používá pro trojici objektivů, které pokryjí vesměs celý běžný rozsah ohnisek, které fotograf ve většině situací může využít. Jde o tři objektivy v rozsahu 14-24, 24-70 a 70-200. Já ale nebudu psát o objektivech, ale o příslušenství, které mi pomůže k ostřejším fotkám a zvýší komfort při focení. Stalo se nedílnou součástí mé fotovýbavy. Řeč je o stativech a monopodu. Vlastně trochu neplánovaně se mi taková svatá trojice doma poskládala, aniž bych o to nějak usiloval. Jen zkušenosti a moje potřeby mě tak nějak k ní dovedly. Tvoří ji stativ, mini stativ a monopod. Možná je to rozmazlenost, ale opravdu je všechny potřebuji :). Každý z nich má své silné stránky pro určité fotografování a perfektně se doplňují pro mé potřeby.

 

HD__DSC7878.jpg

 

LEOFOTO Ranger LS-284C

 

   Tohle je hodně skladný a extrémně lehký fotostativ, který ale nabídne solidní konstrukci a zvládne i celkem velkou váhu. Uvedená maximální nosnost je 10 kg, ale já věřím, že by zvládl i víc. Karbon je dneska už tak nějak standard. Nabídne nižší váhu (stativ bez hlavy váží pouhých 1,1 kg), ale hlavně nestudí. Daň za malou váhu je vykoupena nižší maximální výškou. Ta je 160 cm, to mě ale v mém případě netrápí. Jsem celkem prcek a z 90 % se snažím fotit od země. Tento stativ můžete dostat úplně k zemi, kdy i s hlavou se dostanu na maximální výšku pod 10 cm. Leofoto Ranger LS-284C je celkově hodně dobře zpracovaný stativ s odolnou konstrukcí. S příjemným a hladkým chodem zamykání noh a dostatečně velkou základnou pro fotohlavu. Ke stativu jsou dodávány i bodce na konce nohou, které se obzvláště hodí pro focení v terénu. Jsou dostatečně dlouhé a zajistí ještě lepší stabilitu stativu. V kombinaci s tímto stativem používám hlavu od FlexShooter. Kombinuje výhody kulové a gimbal hlavy v kompaktní a lehké konstrukci. ( více informací o FlexShooter hlavě )

 

LEOFOTO Ranger LS-223C

 

   Možná je to jen moje rozmazlenost, ale i tohoto nejmenšího brášku od Leofoto jsem si musel pořídit. A není to váha, co by byl tím nejdůležitějším argumentem (i když ta je 0,4 kg), co mě přimělo k nákupu. Stativ nabídne maximální výšku jen něco kolem 40 cm. Nosnost stativu je shodná a 10 kg by měl zvládnout bez problémů. Největší předností a rozhodujícím faktorem je ale pohodlnost při fotografování z nízkých pozic, kterou mi nabízí. Lepší manipulace se stativem, který zabere málo místa, i když nabídne stejnou oporu pro fotovýbavu. Využívám ho pro fotografování z nízkých pozic, ať už ve fotostanu nebo v těžších a stísněných podmínkách.

Pro představu:

 

  S rozloženým stativem při focení od země dosáhnu šířky stativu kolem 36 cm, což je mnohem menší než šířka 82 cm při použití Leofoto Ranger, a přitom zachovám stejnou stabilitu.

HD__DSC7892.jpg

   Díky své velikosti se dá rychle přesouvat a já tak mohu pohotově měnit pozici při focení. Funguje jako skvělá malá základna pro fotoaparát s vynikající variabilitou, aby se přizpůsobil i nerovnému terénu. V kombinaci s hlavou od Flexshooter, která má skvěle vyřešený design pro nastavení roviny, si dokážu v každém terénu najít optimální a stabilní pozici. Navíc Flexshooter skvěle vyrovná rovinu v každém terénu.

a.jpg

 

Trojici uzavírá monopod od Gitza.

 

   Konkrétně se jedná o Gitzo GM2562T. Dlouho jsem byl bez monopodu a spoléhal se na stabilizaci objektivu, že udělá svou práci, a ona i udělá :) Myslím si, že stabilizace je dnes na skvělé úrovni a nabízí možnost fotit z ruky. S kombinací stabilizace v těle fotoaparátu a časy jako 1/50 při ohnisku 600 mm se dají udržet. Ale ne vždy se nacházím v pozici, kdy ten čas v ruce udržím. Když vykukujete zpoza keře nebo se krčíte pár centimetrů nad úrovní odrostlé louky, jde to trochu hůř. Není vždy jednoduché vyčkávat v této pozici na ten správný okamžik, kdy zmáčknu spoušť. Monopod mi tak nabídne skvělou oporu, oporu pro foták a někdy i pro mě samotného. Je to takový malý a lehký karbonový klacek, který se hodí mít vždy sebou. Gitzo GM2562T je opravdu malý monopod. Minimální výška je pouze 39 cm. To mi dovoluje být hodně nízko, když je to potřeba, a jeho maximální výška 145 cm je pro mě tak akorát. S hlavou se při maximální výšce dostanu do úrovně oka, a to je tak asi nejvýše, co potřebuju. Monopod jsem doplnil o hlavu Benro DJ90. Vlastně primitivní konstrukce hlavy dovoluje pohyb jen v jedné ose, nic víc ani nepotřebuju. Malou a lehkou hlavu, která mi dovolí pohyb jen v jedné ose a má dostatečnou nosnost. Něco více sofistikovaného a "vychytanějšího" pro užití v kombinaci s monopodem ani nehledám. Rotaci obstarám monopodem a rovinu si pořeším přes otáčející stativovou objímku objektivu.