top of page
2K_Hare_  21-07-19_005.jpg

VÝLETY ZA ZAJÍCEM

LEPUS EUROPAEUS


   Musím říct že toto léto si mě zajíci získali. V době před srnčí říjí, kdy jsem obcházel pár lokalit a sledoval její nástup jsem na jedné z nich narazil i na dost zajíců. Zajíci se zde drželi velmi blízko lesa a lesních cest. Upřímně, snažil jsem se pozorovat a fotit je již dříve, ale jejich rozlítanost po okolních polích a loukách mi to dost komplikovala. Tady jsem vytušil určitou naději a příležitost. A zvolil jsem trochu jinou taktiku než obvykle.

   Rozhodl jsem se místo dokonale zmapovat a za pomoci dalekohledu a maskování jsem se několikrát na místo vydal. Bez fotoaparátu a stativu jsem byl nenápadnější. A upřímně, takhle na lehko jsem zvládl „oběhnout“ víc míst a dokonale zmapovat jejich zvyky. Místa kde se rádi zdržují jako i čas kdy jsou nejaktivnější. Větší mobilitu jsem využil i na testování na jakou vzdálenost je možné se přiblížit a jak nejefektivněji se před jejím zrakem skrýt. Vyhlédl jsem si pár míst odkud bude nejlepší fotit a stanoviště si poupravil pro svoje potřeby. Celkem nijak výrazně do prostředí nezasahuji, nelámu větve ani se nesnažím ve velké míře místo upravovat. Zde se jednalo a zkrácení travin v malém prostoru, abych mohl být co nejníže s objektivem u země. Se znalostmi z předešlých návštěv jsem se vydal na místo o nějakou hodinu dříve a vyčkával jejich příchod. A musím říct že příprava se vyplatila. Zajíci se ke mně rozebíhali naprosto nerušeně. Posedávali a krmili i na tak krátkou vzdálenost, kdy moje 500mm Nikon PF nebyl schopen zaostřit. Na této lokaci jsem byl ještě 3-4x a snažil se je zachytit v co nejzajímavějším světle.

 

HD_20210710_DSC_6692.jpg

 

​   Bohužel moje nadšení brzy vystřídaly žně a jakmile byl zajícům dán větší volnější prostor, využili ho k honičkám i k nasysení na posečeném poli. Tím se moje šance dostat se blíž stejně jako na zajímavou fotku s prostředím dost minimalizovali. Na druhou stranu nastupující srnčí říje mi to vynahradila. Určitě se vydám na ně zpět. Zachytit je v podzimních barvách a pokud se zadaří zima a napadne nějaký ten sníh, určitě se i v toto roční období za nimi zpět vydám.
 

HD_Hare_21-05-22_002.jpg

 

Závěrem bych se chtěl podělit o pár postřehů a tipů jak na focení zajíců. 
 

- Stěžejní je příprava. Zjistěte si o nich co nejvíce informací a důkladně prozkoumejte lokaci na které je budete chtít fotit. Zající se rádi zdržují na určitých místech a s velkou pravidelností se tam vracejí.

 

- Zkuste najít lokaci u lesa kde je dostatek šťavnatého nižšího porostu, který rádi spásají. Rádi se sem budou vracet a trávit tu hodně času.

 

- Aktivní jsou v letních měsících 2 až 3 hodiny před západem a po východu slunce. To vám dá dostatek času na pořízení hodně fotek. Mimo to, nízké a příjemně měkké světlo vám dovolí zachytit nádhernou atmosféru.

 

- Co se týče maskování, nemusíte to nějak přehánět. Nepotřebujete fotostan. Stačí vám držet se při zemi a minimalizovat pohyb. Maskovací přehoz, nebo něco podobného vám to určitě ulehčí, ale není úplně podmínkou. Také záleží jak vám porost v dané lokaci dopomůže se zamaskovat a jak nehybně dlouho dokážete vydržet. Na co zajíc bude reagovat je vysoká postava v krajině a pohyb. Pokud se budete držet dostatečně nízko, je možnost že vás zajíc vůbec nespatří ani na 1-2 metry.

 

- Je lepší najít si stanoviště ze kterého budete fotit, ukrýt se a na zajíce si počkat. Pronásledování mi nikdy nepřineslo tížené výsledky. Ve většině případů vás zvíře zpozoruje dřív, a i když před vámi hned neuteče jen z jeho chování bude patrné že o vás ví a moc vám toho nedovolí. Na druhou stranu jsem vypozoroval že zajíci nejsou moc zvědaví. Na nové věci v okolí se zájmem nijak nereagují ( to srny i lišky si hned všimnou že je v krajině něco trochu jinak ) Spíše se věnují svojí činnosti a co se v krajině změnilo neřeší. Upřímně, i kdyby jste se schovali do kartonové oranžové krabice uprostřed louky, věřím že by to u nich nevyvolalo žádný zájem a naprosto by ji ignorovali. Stejně tak nejsou moc bystrý a nepředvídají. Reagují na aktuální situaci. Pokud je vystrašíte s naprostou jistotou se zpět vrátí. Bez rozpaků možné trvající hrozby budou pokračovat v činnosti, kterou vykonávali předtím.

- Pro focení jsem používal jak Nikon Z6 s tichou závěrkou tak i Nikon D500. Všiml jsem si že někteří zajíci na zvuk závěrky reagovali a utekli, ale většina - více jak 80% ji vesměs ignorovala. Samozřejmě nesmíte pálit pořád 10fps jak z kulometu :D
 

HD_Hare_ 21-07-18_058.jpg

... a užijte si to :)

  Ne každý výlet skončí s plnou kartou perfektních záběrů, Ale jakmile vás výlety budou bavit jen pro ten čas strávený v přírodě, skvělé snímky se k tomu přidají.

Hare_  21-07-19_004.jpg
Komentáře
Podělte se o vaše myšlenkyBuďte první, kdo napíše komentář.
bottom of page