Zubr evropský

Bison bonasus
 

European_Bison_Title.jpg


Je mohutné zvíře jehož focení mě neskutečně baví. Ve volné přírodě na něj u nás nenarazíte, ale jsem velmi vděčný i za pár rezervaci u nás kde je možné zubra pozorovat a i celkem dobře fotit. Mojí oblíbenou lokalitou, kde je možné zubra pozorovat i fotit, je rezervace kousek od Milovic. Bývalý vojenský prostor s rozlehlou pastvinou kde vás od nich odděluje jen drátěný plot. Je vlastně celkem zajímavé že druhou známou rezervaci u nás je také bývalý vojenský prostor v Ralsku.
 


Zpátky k Milovicím. Je to moje oblíbená lokace díky přístupnosti a velmi hezkému prostředí které Zubři obývají. Prostor je to celkem rozlehlý a členitý, s velkým množstvím keřů a stromů. Terén a velikost rezervace trochu znesnadňují pořídit dobré fotky, ale častými návštěvami jsem vypozoroval jejich denní rytmus a už celkem na jistotu vím kdy a v jaké části rezervace na ně narazím. Tohle je celkem důležité, protože pastvina je opravdu dost velká a zahlédnout stádo či vůbec dostat se blízko na "dostřel" nemusí být jednoduché. Jakmile ale vychytáte místa kde se v daný čas zdržují a vyjdou vám dobré světelné podmínky, zaplnit kartu vám nebude dělat problém. O skvělé možnosti pozorovat ničím nerušené stádo při její denní aktivitě se ani nezmiňuji :)
 


Jo a ještě pokud by jste si chtěli zkrátit čas při čekání, v dané lokaci narazíte i na jiné zvířata. Srny, zajíci spolu s dravci a jiným lesním i polním ptactvem vám určitě nabídne hodně možností pro pozorování a focení.