top of page

Fotopast

Pomocník pro fotografa divokých zvířat
 

CamTrap_21-01-24_007.jpg


Fotopast poslední dobou využívám dost často. Ne primárně kvůli pořizování fotografií a videí, ale jako dobrého pomocníka, který za mě sleduje chování zvěře na vybrané lokalitě. Díky ní jsem schopen zmapovat jejich aktivitu, místa kde se zvěř zdržuje a přesněji naplánovat pozici i čas pro jejich focení. Zvířata jsou ve svém chování dost monotónní a určitá místa navštěvují s dost velkou pravidelností. Ne každý má čas věnovat tolik času pozorování s určitou pravidelností, aby tyto informace zúročil při pořizování snímků. Vyhlédnout si místo odkud v daný čas získáte nejlepší světlo a kompozici. Místo kde budete dostatečně skryti a budete mít co nejlepší přehled o dění okolo vás. Fotopast mi umožňuje toto odpozorovat aniž bych svou přítomností zvěř nějak rušil.

Umístění fotopasti není mým prvním krokem. Před umístěním dělám obhlídky a vyhlížím aktivitu zvěře. Pokud zvěř přímo nezahlédnu, pátrám po jejich stopách. Stopy v podmáčené hlíně na poli a v okol. Také trus, okousané větve a listy a i prochozené cestičky na loukách a v hustých lesních porostech vám hodně prozradí. Následuje zhodnocení lokace s ohledem na fotogeničnost prostředí v závislosti na polohu slunce v ranních a večerních hodinách. Rozhodující jsou i možnosti umístění fotostanu nebo místa pro vhodné zamaskování.

Umístění fotopasti
Každá lokace a její možnosti, kde a jak připevnit fotopast se liší, ale v zásadě se snažím pracovat s více fotopastmi v různých režimech. Protože termosenzor má dosah maximálně 20m, spíše méně :) používám i jednu, nebo více kamer v časosběrném režimu, které mi pokryjí co nejvíce prostoru. Je pro mě důležitý nejen zachytit přítomnost zvířat v dané lokaci, ale mít přesný obrázek o jejich aktivitě. Odkud přicházejí, kudy prostor, kde je hodlám fotit opouštějí a také případně jestli na místě není prostor kde se zdržují déle a častěji.

Dost často umístím ještě jednu kameru do míst odkud se chystám fotit. Ta se již spouští na čidlo a dá mi velmi přesnou představu jaké snímky budu schopen z daného místa získat. takže občas můžu mít na jedné lokaci i 3-4 fotopasti, ale informace které z nich získám za to stojí. V časosběrném režimu snímám ve frekvenci po 30 sekundách. Kameru je možné nastavit na určitý časový úsek, kdy bude snímky pořizovat. Dle lokace a pozice slunce fotopast je aktivní ve většině případů pouze v ranních, nebo podvečerních hodinách. V době kdy plánuji se na místo vydat s fotoaparátem, proto infromace z té doby mají pro mě nejvetší význam a navíc pokud by snímala v režimu 24 hodin rychle by se vybila. 
 


Jakou fotopast pořídit.
Na trhu je dnes mnoho fotopastí od různých výrobců. Vesměs jejich kvalita odpovídá ceně, ale ačkoliv se nějací prodejci snaží vás přesvědčit kvalitními obrázky “reprezentující” jejich 16-20 MB kamery, nikdy nedosáhnete takto kvalitního výstupu. Co se týče obrazové kvality, ta není pro mé potřeby až tak podstatná. Je důležité aby kamera měla dlouhou výdrž, byla dostatečně chráněna proti vodě a prachu. Aby zavírání bylo odolné a nezlomilo se po prvním/druhém použití. Cena takové fotopasti vyjde na 40-50 euro z Amazonu. Mám pocit dle designu i specifikace, že většina fotopastí je montována ve stejné továrně, a jen nese jiný název výrobce. Co ale doporučuji je zvolit fotopast s displejem a aby displej  ukazoval aktuální záběr i při otevřené kameře. Většina fotopastí má kameru na víku a při jejím otevření neukazuje obraz, který zabírá pokud je uzavřena. To je dost nepraktické. Nevidíte výsledný záběr a umisťujete kameru vlastně naslepo. Abych úplně nekecal, můžete kameru zavřít, udělat zkušební snímek. Pak ji zase otevřít zkontrolovat, otočit o 1 stupeň doprava, nebo posunout o 5 cm výš ….  a znova a znova, … ale to si dovolím říct, že nechcete. Obzvlášť pokud vás fotopast, která toto eliminuje nestojí víc.
   

bottom of page