top of page

NIKON Z6
 

NikonZ6.jpg


Chtěl bych se podělit o určité shrnutí mých zkušeností s Nikonem Z6 a můj pohled, proč již se nejspíš nikdy nevrátím k zrcadlovkám. Přes několik nedostatků, která tato generace bezzrcadlovek od Nikonu má, mi nabídla velké množství nástrojů které mi umožní  pořizovat snímky lépe, komfortněji a s větší jistotou než dřív.

Snažil jsem se stručně popsat benefity, které mi Z6 nabídla a které považuji stěžejní pro svůj styl i téma focení. Těch funkcí je mnohem víc a není složité si jejich přehled dohledat na internetu. Pro mě ale tyto ,zde uvedené, byli a stále jsou nejdůležitější.
 


Kvalitní video ve 4K, HD 120fps a přesný kontinuální ostření

Upřímně tohle byl první impuls k pořízení Z6ky. Rok před koupí jsem si pohrával s myšlenkou točit i videa a proto jsem si tenkrát pořídil Sony A6500 . Přes adaptér jsem používal moje stávající Nikon skla. Nechtěl jsem investovat do celé výbavy. Plánoval jsem nadále používat Nikon pro focení a využívat Sony tělo jen pro video. Ta fungovala dobře. Sice jsem musel ostřit manuálně, ale aspoň jsem se tím něco naučil. Předvídat pohyb a být připraven v pravý čas přeostřit. Moje teorie, že budu chodit se dvěma těly a v případě potřeby jen přehodím skla podle situace, kdy budu chtít fotit, nebo natáčet ale těžce narazila. Buď na to nebyla dobrá příležitost, nebo prostá lenost vyhrávala v můj neprospěch. Skoro celý rok jsem převážně točil a trochu se vytratil cit pro fotku. Ono se to nezdá, ale video a fotografie jsou strašně odlišný co se týče přístupu. Zatímco u fotografie máte větší svobodu v pohybu a nemusíte tak předem přesně naplánovat svoji pozici ( kterou můžete celkem snadno v průběhu focení měnit ) tak video vyžaduje více předvídavosti na umístění techniky a zamaskování.

273 ostřících bodů po celé ploše obrazu

Říká se že méně je více. S tímhle rčením se ale neztotožním pokud jde o ostřící body. Nejen že jich je opravdu hodně, ony jsou rozmístěni po naprosto celé ploše obrazu. A navíc jejich citlivost je na každém bodu naprosto stejná. Takže si můžete být jisti že na každý bod zaostříte stejně rychle a přesně , .... něco co nebylo se zrcadlovkou možné.
 

NikonZ_FocusPoints.jpg


Zoom obrazu s možností použití jako lupu při ostření

Dost tuto funkci používám při focení skrz porost, kdy je často obtížné zaostřit přes trávu, větve nebo jiné objekty které mezi vámi a zvířetem stojí v cestě. Tuto funkci mám navolenou na tlačítku, takže při focení jen jedním zmáčknutím přiblížím obraz abych se přesvědčil o správném zaostření. Tato funkce mi přidala na odvaze nebát se fotit v takových podmínkách a naopak mi otevřela cestu k více kreativnímu ztvárnění.
 

NikonZ6_Zoom.jpg


Výklopný displej

 

Nejde mi tolik o jeho lepší rozlišení a že je výklopný. Ikdyž i to je velkým přínosem od starších zrcadlovek Nikonu. Ale jeho funkce, které vám konečně nabídnou možnost ho používat se stejnou rychlostí a komfortem jako hledáček. To jsem si hodně oblíbil a často ho využívám při focení od země a hledání jiných úhlů záběru. Dostanu se do pozicí kde  být s okem přilepený u hledáčku není pro mě příliš komfortní. Můžu si dovolit pořizovat záběry s foťákem úplně u země aniž bych se u toho musel válet. Používám ho na focení z krytu, kdy můžu být dále od fotoaparátu a svým pohybem hlavy k hledáčku případně vyrušit focené zvíře. Osvědčil se mi i při focení zajíců. V maskovacím obleku, s hlavou skloněnou dolu sleduji vše před sebou na displeji. Tím se vyvaruji  očnímu kontaktu, který by mohl zvíře vystrašit a já mám tak dost času na focení.


Živý náhled expozice přímo v hledáčku nebo na displeji


I když většinou měření expozice není něco v čem by Nikon selhával, jsou situace, kdy je potřeba udělat nějaké korekce. Většinou při focení v protisvětle, nebo hodně temným prostředí, si vyžádá expozice určitou korekci. Živý náhled celý tento proces dostává na úplně jinou úroveň oproti zrcadlovkám. Každá úprava expozice se promítne do obrazu v hledáčku nebo displeje. Žádné zkušební fotky a pak porovnávání na displeji. Nejen že je to nepraktický, ale jsou situace kdy prostě na to není čas. Tak fotíte s čím co máte v danou chvíli nastavený a korekce řešíte až v postprocesu.
 

Z6_FocusRing.jpg


TIP: příjemnou funkcí je možnost programovat ostřící prstenec. Je možný mu místo manuálního ostření přiřadit funkci kompenzace expozice a to se mi osvědčilo jako hodně rychlé a intuitivní řešení.

Rychlé menu “i” na displeji tak i v hledáčku

Možnost měnit nastavení foťáku přes rychlé menu je rychlé a intuitivni. Díky tomu že je možné ho vidět i v hledáčku a je možné si ho libovolně nastavit. Přidat si funkce které často měníte a uspořádat jeho rozložení. Tady mi ale trošku vadí že tuto funkci plně nepřebrali od Sony. Ta měla možnost i prázdných políček, tudíž nebylo nutné za každou cenu zaplnit všech 12 polí.
 

Z6_iMenu.jpg


A v neposlední řadě absolutně tiché snímání s elektronickou závěrkou. Být neviditelný a vyvarovat se zvuků které můžou divokou zvěř vyrušit je základ. V tomhle vám bezzrcadlovka vyjde maximálně vstříc.



Nikon Z6 má svoje mouchy a v některých aspektech se nevyrovná technické vyspělosti ( pokud se to dá takhle nazvat ) zrcadlovkám řady D500, D850 a samozřejmě bez debat D5/D6. Na druhou stranu mi nabízí tak komfortní použití a spoustu vychytávek, bez kterých by byl můj přechod zpět na zrcadlovky hodně limitující. Považuji výše popsané funkce jako stěžejní k mé práci. Funkce které mi dovolí pořizovat snímky jako nikdy předtím s ohledem na moje možnosti a návyky.

Ostření je pomalejší než co nabídnou špičkové dnešní zrcadlovky. Startování foťáku je pomalejší ( doporučuju ho mít ve stand by modu )  a výdrž baterie menší. Chybí plnohodnotný grip a senzor je náchylnější na nečistoty. Tohle všechno jsou neodmyslitelná fakta, kde Nikon Z6 dost je pozadu. Přesto mi nabízí spoustu funkcí které posunulo moje fotografování dál a ve většině případů i to pomalejší ostření pro většinu situací stačí. Nejspíš i proto že nefotím akční témata. Jsem spíše takový pomalý fotograf :) a upřednostňuji v mých fotografiích atmosféru nad akcí.
 

bottom of page