Fotovýbava
Lidi se rádi baví o fotovýbavě. Rádi ji zkoumají, posuzují a hledají to nejlepší na trhu. Nejsem úplně tím zastáncem, který věří že lepší technika vaši tvorbu posune na jiný level. Stejně ale nejsem tím, kdoby novou a lepší technologií opomíjel. Nejsem ten, kdo si nepřipouští její bezporný vliv na výslednou fotku jako i určitý komfort který její užití fotografům přináší. Koneckonců i já jsem přešel k Sony a zvolil to nejlepší tělo co zrovna na trhu je. Bezesporu jsem chtěl a chci využívat jejich technologickou vyspělost, která posune kvalitu mých fotek dál. Zpříjemní můj čas při jejich pořizování a v mnoha ohledech mi dopomůže k zachycení momentů kterých jsem nebyl schopen.



Sony A1 mám pouze krátce, ale mám dost silný pocit že u ní dlouho vydržím.
Nejspíš brzo o mojich pocitech a zkušenostech s tímto fotoaparátem něco víc napíšu.
Sony 200-600, asi nejspíš ten nejlepší zoom pro fotografování divoké přírody co se dá na Sony použít. Skvělá konstrukce s velmi dobrou obrazovou kvalitou. Jsem trošku zhýčkaný z pevných skel a trošku bouju s menším kontrastem za špatných světelných podmínek a i kresba na delší vzdálenost je trošku méně kontrastní oproti pevným sklům. Doufám, že Sony přijde brzo s něčím praktickým jako 500mm f4.
Ikdyž primárně fotím na vetší vzdálenost a tím pádem je pro mě nejpodstatnější vlastnit schopný teleobjektiv, doplnil jsem výbavu i o další kratší pevná skla.
Sony 85mm f1.8
Univerzalní sklo jak na portrét tak i na focení přírody.
Sony 28mm f2
Převážně vhodný na širokoúhlé záběry přírody.



Leofoto Ranger LS-284C + FlexShooter, ten nejskladnějši a nejlehčí stativ co se mi podařilo najít. I přes malé rozměry a váhu mi nabízí dostatečnou stabilitu a pevnost. Spolu s lehkou hlavou Flexshooter, která ve své podstatě kombinuje vlastnosti gimbal a kulové hlavy se dostanu celkovou vahou pod 1.5kg.
Více informaci o Flexshooter na mojem blogu.
S váhou kolem 3kg ( A1 + Sony 200-600) potřebuji občas nějakou tu oporu. Ikdyž je stabilizace obrazu u Sony A1 perfektní, držení foťáku delší dobu je dost nekomfortní. Gitzo GM2562T je malý monopod se skvělou váhou a minimalni výškou. Ta je pro mě duležitá, protože rád a hodně fotím co nejníže od země.
To nejmenší a nejskladnější od Leofota - LEOFOTO LS-223C. Hodně malý, hodně lehký a pro mě duležitá výbava na focení od země kde není moc prostoru pro větší stativ. Ať už v obtížnějším a stísněném terénu, nebo při focení od země ve fotostanu.



Nikon Monarch 5 je celkem velký a těžký dalekohled. Vlastně i docela drahý :) Asi ne uplně nejlepší volba, ale jeho obrazová kvalita a jas obrazu i za velké tmy mě přesvedčila do něho investovat.
Fotopasti vyžívám dost často ke sledování aktivity zvěře a mapování lokalit. Nyní používám fotopasti Technaxx Wild Cam TX-117. Jsou cenově zajimavý, malý, lehký a navic baterie vydrží opravdu dlouho i při pořizování časosběru.
Něco málo o tom v článku na svém blogu.
HIKMICRO LYNX PRO LH25
Jeho užití asi nejspíš nejlépe vysvětlí toto video od Espena Hellanda
Link na video



Maskování a podobných pomůcek mám hromadu :) Maskovací sítě, přehozy, maskovaci převleky a ponča apod. Pro každou situaci a prostředí se hodí něco jiného a v tomhle jsem celkem kreativni :)
Něco málo o tom v článku na svém blogu.
Jsou situace kdy fotostan je tou nejlepší volbou jak se v přírodě maskovast. Nepříznivé počasí, pohodlí a nutnost nejlépe zamaskovat svůj pach. Pro tyto situace vlastním dva fotostany od Buteo. Buteo Mark II a Falco Bivi pro foceni nízko od země.
Poslední roky je Gitzo Adventury pro mě ten nejoblíbenější batoh. Jeho provedeni i jeho variabilita mi naprosto vyhovuje. Mám obě verze, které střídám dle potřeb.
O 30ti litrove verzi jsem sepsal malou recenzi.