Gitzo Adventury 30l

Recenze fotobatohu
 

1000x600.jpg


Menší bráška od Gitza Adventure 45l se mi dostal do ruky a už se mnou strávil nějaký čas abych ho byl schopen zhodnotit. V poslední době jsem preferoval turistické batohy kvůli jejich univerzálnosti a možného uzpůsobení mým potřebám. Nenosím sebou tolik techniky. Spíš než prostor pro techniku je pro mě důležitý prostor pro oblečení, maskování a případně možné umístění stoličky a fotostanu k batohu. Toto minulé dva roky úspěšně plnil 40l turisticko/taktický batoh, který jsem po stranách vypolstroval, aby technika byla více v bezpečí. Ne úplně ideální přístup k technice a horší voděodolnost mě donutila se poohlédnout po lepším řešení.

Do oka mi padnul fotobatoh od Gitza. S prostorem vyhovujícím mým potřebám. S extra prostorem pro osobní věci, který se dá upravovat dle aktuálních potřeb. Tudíž sebou nemusíte tahat vždy velký batoh, když jeho kapacitu plně nevyužijete. Batoh s dostatečným řešením pro možné umístění dalších věcí po obvodu batohu.
 

 

 

Tento fotobatoh není nijak velký (obr) a přesto nabízí pro mě dostatek prostoru. Prostor pro fototechniku je celkem dost malý. Je to dané silným polstrování které techniku chrání (obr). I Když toto řešení zabírá dost prostoru, věřím že dokonale chrání moji techniku za každé situace. Jak jsem již psal, prostor není moc velký. Mě to takhle ale vyhovuje, protože toho nenosím moc, a i můj největší objektiv 500mm je díky konstrukci PF elementů celkem malý. Vejde se mi tam 500mm nasazený na Nikon Z6, dva další objektivy, blesk s dálkovým odpalovačem a další příslušenství (obr). Vlastně vše, co nějakým způsobem chci chránit proti případným nárazům. Kapsu na notebook využívám na odrazné desky a difuzory (obr). Pokud vaše výbava je větší určitě doporučuju jít do 45 litrové verze.

V horní části je kapsa s přístupem ze shora, která se dá velikostně upravit a zajistit postranními přezkami (obr). Perfektní řešení pro oblečení, maskování a různé jiné pomůcky které na cestách využiji. Protože je kapsa oddělena od hlavní komory. Můžu do ní dávat i vlhké předměty, aniž by se vlhkost dostala k technice (obr). Vnitřní prostor se dá vyjmout a v případě ušpinění vyprat.
 


Po obvodu batohu se nacházejí další 3 kapsy. Dvě větší po stranách  (obr) a jedna menší zepředu (obr). Ta je možná až moc malá a hodí se jen na drobnosti, které chcete mít rychle po ruce. Karty, baterie, případně něco podobného. Boční toho pojmou víc a dají se využít i pro láhev s pitím, nebo pro zasunutí nohou stativu, pokud budete stativ nosit po straně batohu.
 


Po obvodu se nacházejí dva popruhy pro připevnění stativu apod. Ve spodní části další dva na upevnění karimatky, fotostanu, nebo co vás napadne. Po stranách jsou v záhybech schované další poutka pro karabiny (obr), nebo případně pro další popruhy k upevnění dalšího příslušenství. Využívám je třeba k upevnění skládací stoličky (obr). Co je příjemné řešení jsou kapsy zezadu batohu na popruhy. Pokud je nechcete používat, je tu možnost je schovat do kapes (obr).


Na bederním pásu není žádná kapsička, ale je tam popruh pro zavěšení dalšího příslušenství  (obr). Využít se dá na připevnění láhve s pitím ať je po ruce, nebo nějaké malé přídavné kapsičky pro nejdůležitější věci. Karty, baterie, věci na čištění optiky apod.

Abych nezapomněl, zespodu batohu je ještě jedna kapsička s pláštěnkou  (obr). Nejspíš jí nevyužijete, protože voděodolnost materiálu batohu je na vysoké úrovni … ale pokud by jste se ocitl ve velké bouřce, máte ji tam po ruce.
 


Nejdůležitější parametry, které si mě získali:

+ Batoh má slušnou ochranu proti vodě i bez použití pláštěnky
+ RipStop materiál by měl zabránit protržení
+ Pevná a voděodolná úprava podlahy batohu
+ Barva
+ Robustnost a pevnost
( vykompenzovaná velikostí vnitřního prostoru, ale na druhou stranu ochrana fototechniky je pro mě důležitější.)
+ Horní kapsa s možností si upravit její velikost
( první impulz, kvůli kterému jsem začal o koupi tohoto batohu přemýšlet )
+ Dostatečné možnosti na připevnění další techniky a věcí po obvodu batohu
+ příjemné nošení dané i tuhou konstrukcí batohu
+ vypolstrovaný bederní pás. Není moc mohutný, ale to mě osobně vyhovuje víc.
+ Cena
( přesto že jde o batoh od Gitza, cena není nijak přemrštěná s ohledem na ceny od LowerPro, Manfrota apod.)

Věcí který se mi nelíbí, nebo si zaslouží vylepšení:

-
Hrudní pás by mohl být širší a mít gumičku jako nabízejí jiní výrobci batohů
- Popruh vespod batohu je dost krátký na připevnění větších věcí.
- Žádné řešení pro Camelback. Přece jenom je to batoh s primárním určením do přírody.
Camelback jsem si oblíbil a přijde mi praktičtější. Distribuce váhy na střed batohu při jeho použití,
stejně jako možnost pít za každé situace. Škoda že jeho použití s tímto batohem není možná.
- Přední kapsa mohla být větší
- chybí jakýkoliv organizátor v kapsách, případně i poutko s karabinou pro klíče.
 


Protože jsem nikde nenašel přesné rozměry, přišlo mi že není blbý nápad batoh přeměřit a uvést je zde.
Určitě pomohou při rozhodování jestli vám velikost bude stačit, nebo spíše vám bude vyhovovat 45 litrová verze.